MENÜ

Delelő
Tudásra éhesen.

Lovak táplálása

Szénaalapú takarmányadagok tenyészkancák részére, kg / nap (ÉlősÍ1ly 500 -- 600 kg)

 

Vemhesség első Vemhesség utolsó Szoptató
  8 hónapjában 3 hónapjában kanca
Változata Az I. II. III. IV. V. VI.
A Réti Széna Szálló 8 6 5 5 6 5
Lucernaliszt -- 1 -- 1   1
Murokrépa -- -- -- 2   --
Zab 1 -- 2 --   5
Lótáp -- 1,5 2 3 8 3
Gyógypremix* 0,05 -- -- -- -- --

 

*Vitamin-és ásványianyag premix H. Meyer (1986

 

Csikók takarmányadagja a téli időszakban, kg / nap (Kifejlettkori testsúly 500 kg)
 

Csikó kora, hónap 7-12 18-24 30-36
Csikó élősúlya, kg 250 375 400
Változata Az I. II. III. IV. V.
A Réti Széna Szálló 2 3-4 2 4 2
Kukorica szilázs -- -- 6-8 -- 10
Murokrépa 2 -- -- -- --
takarmányrépa -- 4 -- 8 --
Zab 2 1,5 2 2 1
Lótáp -- 1 -- -- 1
Csikótáp 1,5 1 -- -- --
Tak.szalma -- 1-2 1-2 2-3 2-3
Premix * -- -- -- 0,1 --

 

*Vitamin-és ásványianyag premix oldatot oldatot

 

Takarmányadagok sportlovak részére, kg / nap
 

Változata Az I. II. III.
A Réti Széna Szálló 5 6 4
Zab 2 -- 8
Kukorica 4 2 --
Lótáp 1 5 --
Búzakorpa -- -- 0,5
Premix * 0,05 -- 0,1

 

 

Takarmányadagok igáslovak részére, kg / nap (Élősúly, 600 kg)

Változata 1 II. III. IV. V. VI. VII. VIII.
  közepes munkavégzés nehéz munkavégzés
A Réti Széna Szálló 5 4 3 6 5 4 3 6
:: Tak. Szalma 4 3 -- -- 3 3 -- --
Kukoricaszilázs -- -- 25 -- -- -- 25 --
Takarmányrépa -- 20 -- -- -- 20 -- --
Zab 5 3 2 -- 8 5 -- --
Kukorica -- -- -- 3,5 -- -- -- 5
Lótáp -- -- 2 2,5 -- -- 4 2,5
Premix * 0,1 0,1 -- -- 0,1 0,1 -- --

 

A ló evési szokásai

 

Itt csak a lóra Vonatkozó néhány sajátságra Hívjuk fel a figyelmet.
A ló takarmányozás a folyamán a következőket kell szem előtt tartani:

1. Gyomrának, emésztő rendszerének befogadóképessége viszonylag kicsi. Ezért Gyakran, kisebb adagokkal kell etetni. Ez főképp az abrakra vonatkozik. Naponta legalább háromszor etessünk.


2. A ló könnyen betegszik meg a túlzott abrakfelvétel következtében, ezért az ábrák adagolásával vigyázni kell, Figyelembe véve a napi munkát, mozgást: is. Ha a ló nem dolgozik, az abrakadagját Csökkenteni kell vagy meg kell vonni.


3. A ló lassan, Gondos rágással eszik, Ezért elegendő idöt kell hagyni az etetésre.


4. Az ábrák kb. kétszeres, a szálas takarmány pedig négyszeres nyálmennyiséget szív fel, és a gyomorban keverés nélkül rétegeződik. Öt óra alatt 80%-aa az emésztő rendszer további szakaszaiba távozik.


5. A ló rendkívül kényes az ivóvíz és a takarmány tisztaságára. Penészes, Romlott takarmány etetése könnyen kólikához, sőt elhulláshoz vezet.1 takarmány-szárazanyagra legalább 31 vizet kell számítani (nyáron többet). A munka utáni közvetlen hideg víz adását kerülni kell, mert bélgörcsre hajlamosít.


6. A takarmányozásnak etológiai jelentősége is van. Nem kívánatos ugyanis, hogy a ló unatkozzék. Ezért az a helyes, ha állandóan van előtte "szálalni való".


7. A takarmányváltoztatást lehetőleg 3-5 napos átmenettel hajtsuk végre.

8. A takarmányozás nagyban befolyásolja a ló hasznosítását is. Gyors járásmenetben szolgálatot teljesítő lovak takarmányozásában az abraknak nagyobb szerep jut.


9. A ló klasszikus takarmánya - a csikónevelésben használt legelőn kívül - a Zab és a Széna. Ez elsősorban a katonai lótartásban volt kizárólagos. Napjainkban emellett a legkülönbözőbb takarmányféleségek is számításba jöhetnek, beleértve a zöldtakarmányokat és a teljes értékű keveréktakarmányt, tápot is.


10. A legelő egy Csikók, szoptató kancák és más "heverő" (nem dolgozó lovak). legfontosabb, esetenként kizárólagos alaptakarmánya lehet. Ehhez viszont az kell, hogy késő este és hajnalban hagyjuk a lovakat, csikókat legelni és ne az Emberi munkaidő szabja meg a lovak időbeosztását. Legjobb. ha nem hajtjuk ki és egy ménest vagy lovunkat, Hanem az bármikor mehet legelni Amikor akar.
 

A ló Emésztés-élettani sajátosságai

A ló hosszú mozgékony ajkaival veszi fel a takarmányt. (Jellegzetes táplálkozási szokása, a ló Gyakran ráfúj takarmányára Mielőtt megenné. Emiatt Különösen veszélyes a Poros penészes takarmányt)

A lónak zománcredős fogazata van. A fogak száma 40 (ménben 40, kancában 36, mert a szemfog rendszerint hiányzik)

A rágás. Egy kg Zab megrágása - fajta, kor és egyed szerint változóan - 10 - 20 percig tart (1000-1500 rágás), a Széna kb. kétszer ennyi rágás idöt igényel.

Egy nyál túlnyomórészt a fültő alatti nyálmirigyben termelődik, mennyisége elsősorban a takarmány minőségétől függ, átlagosan napi 40 1. A nyál semleges vagy enyhén lúgos kémhatású.

Az ínyvitorla kb ~ 12 cm hosszú, vaskos széles nyálkahártya-kettőzet, amely ráfekszik a nyelv gyökerére. Nyeléskor felemelkedik, a levegő áramlása Azonban nem képes felemelni, Ezért a ló szájon át nem lélegzik.

A lónak együregű, összetett gyomra van. A gyomor az emésztő traktus legkisebb térfogatú része, ami kis mennyiségű Táplálék folyamatos felvételére rendezkedett be. (A gyomor-tartalom olyan, mintha megdarálták volna, átlagos szemcse mérete 1-6 mm)

A bélcsatorna hossza és volumene, valamint a Táplálék tartózkodási ideje Az egyes szakaszokban

 

 

Hossz

(m) Egy

Volumen (1)

Időtartam

relativ

nyelőcső

, 1,5-ig --

 

10-12 SEC

--

gyomor

 

18

1-5 óra

9

vékonybél

16-24

64

1,5 óra

30

vakbél

1

34

15-20 óra

16

vastagbél

68

96

18-24 óra

38

végbél

0,2-0,3

 

1-2 óra

7

Összesen

 

212

35-50 óra

 

 

1) maximáli térfogat, telítődés, kb. 1 / 3

A tömegtakarmányok (szárazanyag tartalom <20%) gyorsabban továbbítódnak, mint a koncentráltabbak (sz.a. tartalom> 30), a lassabban ürülő abraktakarmányok erőteljesebb telítődést okoznak a gyomorban (max.: 0,4 - 0,5 kg/100 kg testsúly / Etetés)

Takarmányfelvétel időtartama (perc / kg tak.)

 

 

Kifejlett ló

Csikó

Szálló Széna Szálló

40

80

Szalma

40-60

100

Zab szemesen vagy zúzva

10

40

Pelletált keveréktakarmány

10

40

Lótáp. pelletálás NEJ kül

20

30

 

H. Meyer (1975)

A ló nem tud hányni. A gyomorszáj és a pylorus közel esik egymáshoz. A nyelőcső hegyesszögben nyílik a gyomorba. A cardia záróizma vaskos és erős, a gyomor teltsége esetén Különösen erősen zár, a gyomor telt állapotában sem éri el a hasfalat.

Az együregű összetett gyomorban az Emésztés Elsősorban kémiai jellegű, de takarmány mikrobiális tevékenység is van, amelynek hatására szénhidrátjának egy része illó zsírsavakra és tejsavra bomlik.

A gyomornedv termelés óránként átlagosan 0,7 dl. A gyomor Alapi részében kevésbé savas a közeg (pH 5-ös), a pylorusi rész savasabb (pH 2,0-2,7), ami lehetõvé teszi a pepszin sósavas fehérjebontást.

Egy vékonybél tartalmának tovahaladási sebessége gyors. valamely pankreasznedv enzim koncentrációja kisebb, mint más állatfajok esetében.

A fehérjéknek és szénhidrátoknak csak kétharmad része tud itt lebomlani, majd felszívódni.

Rosthiány, fehérjetúletetés az Aminosavak dekarboxilezéséhez és izgató-mérgező Biogen aminok keletkezéséhez vezetnek.

A nem rostalkotó Szénhidrátok egyszerű cukrokká bontva szívódnak fel. Nem bontott hányaduk (10-30%) a vastagbelekbe kerül.

A zsírszerű anyagok emésztése a folyamatosan érkező epének köszönhető. (A lónak nincs epehólyagja.) Egy jó emulgeálódás folytán kiváló, kb. 90%-os-os-os. A ló egy fejadagjában 15-18%-nyi mennyiségű zsírt is képes tolerálni, sőt hasznosítani.

Ugyanitt kerülnek felszívásra a legfontosabb makroelemek, mint a Ca, Na, Mg, P és Na. ..

A vastagbélben a béltartalom továbbhaladása lelassul a takarmány tartózkodási ideje kb. 1 nap.

A ló vakbele igen nagy volumenű, közel kétszer akkora, mint a gyomor (köbcentiméterenként 10x109 db mikoorganizmus)

Szénhidrátok mikrobiális emésztése, illó zsírsavak keletkeznek, Melyek felszívódva Jelentősen hozzájárulnak az állat energiaellátásához.

A keményítőből és cellulózból ecet-, propion-, és vaj sav keletkezik, átlagosan 17:5:1 arányban.

A mikroorganizmusok közel 20%-a fehérjebontó baktérium, Melyek a még meg nem emésztett fehérjét hasznosítják, és biológiailag értékes fehérjévé alakítják.

A mikroorganizmusok igen nagy mennyiségű, egyébként nehezen hozzáférhető, vízben oldható vitaminokat termelnek (pl. B ~ vitamin csoport) az állati szervezet részére.

A helyesen takarmányozott ló naponta 5-12-szer ürít bélsarat. Fiziológiás viszonyok közt a ló bélsarának átlagos víztartalma 70-80% között ingadozik. Mennyisége a felvett takarmány abszolút mennyiségétől, ezen belül annak nyers rost tartalmától függ.

A szárazanyagnak min. 16-18%-nyersrostot kell tartalmaznia. A nyers rost 30-60%-át ajánlatos Strukturális, azaz 1 cm-nél hosszabb legyen.

Abraktúletetés esetén hirtelen, sok keményítő érkezhet a vastagbelekbe, amely tejsavas erjedést, a pH 5,5-5,8-ra való csökkenését, ozmotikus hasmenést okozhat és hajlamosít a savos patairha-gyulladásra.

 

 

 

 

 

 

 

Asztali nézet