MENÜ

Delelő
Tudásra éhesen.

Foxi

Egyre többször hallhatunk manapság különleges keresőkutyákról, a szarvasgomba kereső kutyákról. Első hallásra furcsának tűnhet, hogy miért kell egy gombát kutyával kerestetni, de ha figyelembe vesszük igencsak borsos árát és nehézen feltalálható élőhelyét nem csoda, ha négylábú segítőink kifinomult orrára bíztuk ezt a feladatot.

 

A szarvasgombák (Tuberales: Tuber spp.) fontos és drága konyhai alapanyagok és fűszerek. Nyugat- és Dél-Európában ültetvényeken termesztik az értékesebb fajokat.

Magyarországon csak vadon terem, termesztésük még nem kezdődött meg. Itthon a nyári, a téli és a homoki szarvasgombák példányaival találkozhatunk. A vaddisznók és szarvasok kedvenc csemegéje, ezek az állatok megérezvén jellegzetes illatát, feltúrják a talajt és kieszegetik a földből. A gombagyűjtők sokszor találtak már vaddisznótúrásban vagy szarvas által feldúlt talajban szarvasgombát. Ez tehát az egyik nyomravezető. Kipróbálták és bevált szarvasgombakereső a házisertés is, de hát elég nehéz vele egyeztetni a gomba jogviszonyáról… Így hát maradt a kutya, aki érzékeny szaglásával megkeresi, majd finom kaparással, esetleg üléssel -fekvéssel jelzi a gomba jelenlétét. Mindezt úgy, hogy sem az élőhely, sem maga a gomba nem sérül. A kutyákat a kiképzés során arra tanítják, hogy csak az érett, felhasználásra alkalmas gombát jelezzék, így a fiatal termések tovább fejlődhetnek megfelelő minőségűre, méretűre.

 

  

Jelenleg Magyarországon egyetlen helyen képeznek ilyen célra kutyákat, az Első Magyar Szarvasgombavadász Egyesület keretein belül. Itt nem csak a kutyákat, gazdáikat is oktatják, végül egy vizsgán mutatják be tudásukat. A sikeresen vizsgázott kutyavezetők igazolványt kapnak, amellyel bármikor bizonyíthatják kutyáik munkaképességét. Magyarországon még nem rendeznek versenyeket, de Olaszországban és Franciaországban komoly megmérettetések vannak a kutyák számára, a rendezvényeken akár 100-150 kutya is elindul.

A kölyök kiválasztása

A kölyök kiválasztásánál vegyük figyelembe későbbi terveinket is, milyen célra vásároljuk a kiskutyát. Családi kutya lesz, vagy jelző, kiállítási vagy agilitys. Az almot többször is látogassuk meg a döntés előtt, különböző időpontokban, etetés előtt és után, játék közben is. Általános elvárás egy 8 hetes kölyökkel szemben, hogy legyen legalább egy oltása, két féreghajtása, szőre csillogjon, ne legyenek rajta korpás vagy szőrhiányos foltok, legyen barátságos, oldódjon idegen környezetben, idegen emberekkel, ne ijedjen meg a mozgásoktól, legyen kitapintható a két here és jó harapású a fogazat. Figyeljük meg etetésnél, egyen jól. 

 Íme egy rövid leírás, milyen célra, milyen kölyköt válasszunk.

Családi kutya, házőrző: próbáljuk a nyugodtabb, de figyelmes kölyköket előtérbe helyezi. Ne legyen félénk, de nem baj, ha elsőre nem fut oda hozzánk barátkozni. Ha kényelmesen ül a fenekén és békésen nézelődik, nos az legyen a kiválasztott.

Kiállítás: szintén a nyugodtabb kutyák közül válogassunk, ellenőrizzük a harapást és a heréket.

Agilitys, : helyezzük előtérbe a mozgékonyabb, kisebb méretű kölyköket. Nézzünk apport készséget - ennyi idős korban már mérhető játék közben. Jó, ha megfigyeljük a kiválasztottat evésnél, az általános motiválhatóság később a kiképzés során még jól fog jönni - apport, hurka, kaja. Nézzük meg mennyire találja fel magát számára idegen környezetben, pl. vigyük be egy olyan helységbe, ahol még nem volt. Eleinte csak figyeljük, hogyan oldódik, hogy fedezi fel környezetét. A magabiztos fellépés, a kíváncsiság, kezdeményező készség fontos lesz még később.

 

Kiskutya érkezik a házhoz

Általában 8 hetesen lehet elhozni a kiskutyákat, mi is ragaszkodjunk ehhez az időponthoz. A kölyök első dolga az új otthon felfedezése lesz. Az első pillanatból kezdve az agyába kell vésni az együttélés alapvető szabályait. A nevelést rögtön el kell kezdeni. Mindennap ki kell vele menni sétálni, kevésbé forgalmas helyen nyugodtan engedjük el. Vigyünk magunkkal jutalomfalatot, és sűrűn használjuk is. Tanulja meg a kiskutya, hogy minden jó tőlünk jön, és tenni is kell érte valamit. Erősítsük meg minden pozitív cselekedetét. Vigyük sokat kutyatársaságba, ne kapkodjuk fel állandóan, hagyjuk kutyaként felnőni, vislekedni, bármennyire kicsi is.Meg kell tanulnia a kommuikációt fajtatársaival is, de ez csak úgy megy, ha nem avatkozunk állandóan közbe.És a közös séták, játékok során   is hívjuk magunkhoz rendszeresen és jutalmazzuk is.

Ne várjunk ezzel addig míg minden oltást megkap, mert már túl késő lesz!

Szocializáció és előnevelés

Fontos ez az időszak a szocializáció szempontjából is, mivel a foxik hajlamosak az agresszív fellépésre más kutyákkal szemben. Keressünk olyan kutyasétáltató helyet, ahol más kölykök is vannak, vagy kutyaiskolát, ahol kölyökovi működik.

Ha egyiket sem tudjuk megoldani próbáljuk meg legalább felnőtt, idegen kutyák közé hordani. Már ekkor figyeljünk az agresszív megnyilvánulások bármilyen formájára, és grabancánál megfogva vagy a fenekére-orrára koppintva büntessük is meg, ha szükséges. Mivel a foxi idegen emberekkel szemben is tartózkodó alapvetően, ezért helyezzünk hangsúlyt erre is, ismertessük meg sok kedves idegennel, akik jutalmazzák jutalomfalattal, simogatással is. Az ivaréréssel mindenkép bizalmatlanná válik, de ha megfelelően végeztük a szocializációt, csak kerülni fogja a számára antipatikus embereket, állatokat és nem támadni. Ebben az időszakban kell összeszaktatni a család macskájával, a lovakkal és más állatokkal is. Ha később sokat akarunk autózni vele, akkor naponta vigyük rövidebb utakra. Ha később kiállításokra szeretnénk járni Vele, akkor már ekkor kezdjük el gyakorolni a beállítást, a fog - és kan kutya esetében- a here vizsgálatot. Szoktassuk hozzá kutyánkat, hogy idegenek nyúlnak hasához, fejéhez, lábához, így megkönnyítjük helyzetünket az állatorvosi rendelőben és a kiállítási körben egyaránt. Ha sportolni szeretnénk fontos a motiválhatóság, már az alomból is válasszuk azt a kölyköt, mely leginkább szereti a hasát és amelyik leginkább érdeklődik a labdázás iránt. Később is tudatosan folytassuk a képességfejlesztést, játszunk sokat labdával, így mire "iskolás" korúvá válik lesz egy adu ászunk, amiért mindig szívesen dolgozik majd.

 

Asztali nézet